piknik etnograficzny

Piknik etnograficzny na szlaku rękodzieła ludowego województwa podlaskiego

Piknik etnograficzny na szlaku rękodzieła ludowego 

zapraszamy w dniach 29.04 – 01.05.2017 r w godzinach od 11.00 do 17.00 do Czarnej Wsi Kościelnej. Jak co roku czeka tu Was niezwykłe spotkanie z dawnym rzemiosłem i twórcami ludowymi, którzy kultywują tradycje rękodzielnicze swoich przodków. 

Jest to impreza promująca najstarszy szlak etnograficzny w Polsce, opracowany i wdrożony w 1994r. przez Dział Etnografii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Obejmuje on najcenniejsze zachowane w regionie pracownie i ośrodki rękodzielnicze, kultywujące tradycyjne technologie i wzornictwo.
Szlak od 24 lat przyciąga każdego roku tysiące turystów i miłośników sztuki ludowej z kraju i zagranicy. Impreza w atmosferze etnograficznego pikniku, odbędzie się w zagrodzie kowala i garncarzy wytwarzających ceramikę siwą w Czarnej Wsi Kościelnej.  Pracownie gościć będą też twórców z pozostałych miejscowości leżących na szlaku- janowskie tkaczki, łyżkarza z pobliskiego Zamczyska, rzeźbiarza z Sokółki. Rękodzielnicy i artyści ludowi zaprezentują swoje wyroby i technologie wykorzystywane do ich wytwarzania oraz będą zachęcać turystów do odwiedzenia warsztatów w trakcie sezonu.

W programie:

– zwiedzanie pracowni garncarskich i kuźni

– spotkania z janowskimi tkaczkami, pisankarkami z Lipska oraz rzeźbiarzem z Sokółki i łyżkarzem z Zamczyska

– prezentacja tradycyjnych technologii i form

– nauka toczenia na kole garncarskim

– warsztaty pisankarskie

– warsztaty tradycyjnego kiszenia w gospodarstwie “Czerwone korale”

– warsztaty kulinarne “Potrawy z glinianego gara” w gospodarstwie agroturystycznym “Ptasie radio” (30.04 – NIEDZIELA: godz. 12.00 i 15.00)

piknik etnograficzny