Archiwum kategorii: AKTUALNOŚCI

“Dawne tradycje wiecznie młode – polsko-białoruska współpraca w celu zachowania dziedzictwa kulturowego miasta Mosty oraz gminy Czarna Białostocka”

loga-wszystkie 1

Dom Kultury w Czarnej Białostockiej realizuje projekt pn. “Dawne tradycje wiecznie młode – polsko-białoruska współpraca w celu zachowania dziedzictwa kulturowego miasta Mosty oraz gminy Czarna Białostocka”

„Old traditions always young- Polish – Belarusian cooperation to preserve the cultural heritage of the city of Mosty and the municipality of Czarna Bialostocka”

Projekt jest realizowany na podstawie Umowy grantowej nr PLBU.01.01.00-20-0825/19-00 z dnia 17.04.2019 r.

Projekt jest realizowany w partnerstwie:
Partner wiodący: Dom Kultury w Czarnej Białostockiej
Partner 1: Regionalne Centrum Rzemiosł w Mostach

Partner 2 : Sektor Kultury Okręgowego Komitetu Wykonawczego  w Mostach

Budżet projektu:
Wartość całkowita projektu: 59 992,50 euro
Dofinansowanie: 52 997,37 euro

Okres realizacji projektu: 12 miesięcy

Główny cel programu: Nawiązanie współpracy, wymiana doświadczeń i umiejętności między twórcami Polski i Białorusi poprzez udział w organizowanych imprezach plenerowych po obu stronach granicy. Przywrócenie starych technologii i rozwoju nowych, bardziej zaawansowanych trendów w działalności rzemieślniczej. Zaangażowanie młodego pokolenia w ożywienie      i rozwój tradycyjnej kultury Polski i Białorusi. Nawiązywanie kontaktów między rzemieślnikami w celu ożywienia i wzmocnienia dziedzictwa kulturowego obu regionów.

Główne działania w projekcie:
– zorganizowanie i przeprowadzenie pleneru garncarskiego oraz dwóch plenerów rzeźbiarskich w gminie Czarna Białostocka oraz mieście Mosty na Białorusi

– Organizacja Festiwalu Rzemiosł Ludowych w Mostach (Białoruś)

– Organizacja Dnia Otwartego dla społeczności lokalnej, związanego z tradycjami rękodzielniczymi regionu ( Niemczyn, gmina Czarna Białostocka)

– Przeprowadzenie konkursu dla dzieci dot. tradycji rękodzielniczych (gmina Czarna Białostocka)
– budowa wiaty i zakup pieca do wypału ceramiki (Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie, gmina Czarna Białostocka)

„Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014- 2020”.

Warsztat garncarstwa tradycyjnego 03-06.06.2021 r.

13517728_1292397290817669_208938373_o

Zapraszamy serdecznie na warsztaty garncarstwa tradycyjnego, które poprowadzi mistrz garncarstwa Wojciech Maculewicz. Podczas warsztatu poznasz zasady i podstawowe chwyty do pracy z gliną na kole garncarskim. Będziemy toczyć kubki, miseczki, garnuszki i inne formy. Dowiesz się na temat wypału gliny oraz wspólnie odwiedzimy tradycyjną pracownię garncarską w Czarnej Wsi Kościelnej. Ponadto w programie przewidziane jest również zwiedzanie pracowni kowala oraz łyżkarza położonych również na szlaku rękodzieła ludowego.

Zaczynamy 3 czerwca o godz. 15.00, kończymy 6 czerwca o godz. 15.00, adres: Centrum Rękodzieła Ludowego, Niemczyn 41, 16-020 Czarna Białostocka.
Cena warsztatu to 468 zł/os.
W cenę wliczone są trzy noclegi w Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie w pokojach trzyosobowych z łazienką, materiały oraz wypał prac. Istnieje możliwość zamówienia wyżywienia za dodatkową opłatą.
Liczba miejsc – min. 6 max. 8
Zapisy pod nr tel. 698519658
Zapraszamy do udziału!

Warsztat garncarstwa tradycyjnego 13-15.11.2020 r.

10580217_795377227173910_7298427683304663988_nNie święci garnki lepią…, aby się przekonać że Ty też potrafisz, przyjedź do nas na warsztat garncarstwa tradycyjnego. Tutaj przy pomocy twórcy ludowego – garncarza z dziada pradziada – Mirosława Piechowskiego, poznasz zasady i podstawowe chwyty do pracy z gliną na kole garncarskim. Będziemy toczyć kubki, miseczki, garnuszki i inne formy. Dowiesz się na temat wypału gliny oraz wspólnie odwiedzimy tradycyjną pracownię garncarską w Czarnej Wsi Kościelnej.
Cena warsztatu to 340 zł/os.
W cenę wliczone są dwa noclegi w Centrum Rękodzieła w pokojach trzyosobowych z łazienką, wyżywienie, materiały oraz wypał prac.
Liczba miejsc – min. 6 max. 10
Zapisy pod nr tel. 698519658
Zapraszamy do udziału!

Piknik etnograficzny na szlaku rękodzieła ludowego – 25 lecie szlaku 1994-2019

plakat (1) (1)

W roku 2019 mija 25 lat od momentu utworzenia szlaku rękodzieła ludowego województwa podlaskiego. Przez te wszystkie lata szlak stał się „perełką” Podlasia przyciągającą co roku wielu turystów zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Przez cały czas jest wymieniany jako jedna z głównych atrakcji turystycznych promujących walory kulturowe naszego regionu. Jego głównym celem jest ochrona najciekawszych pracowni i ośrodków twórczości ludowej, kontynuujących wielowiekowe tradycje rękodzieła regionu oraz udostępnienie ich turystom i koneserom sztuki ludowej. Organizowany co roku Piknik etnograficzny na szlaku jest wydarzeniem, które przyczynia się w dużej mierze do promocji regionalnego dziedzictwa kulturowego związanego z tradycyjnym rzemiosłem i zwyczajami.

W dniach od 1 do 3 maja, w godz. 11.00-17.00 rękodzielnicy i artyści ludowi zaprezentują swoje wyroby i technologie wykorzystywane do ich wytwarzania oraz będą zachęcać turystów do odwiedzenia warsztatów w trakcie sezonu.

W programie pikniku:

– zwiedzanie pracowni garncarskich i kuźni.

– prezentacja tradycyjnych technologii i wyrobów (kowalstwo, tkactwo, pisankarstwo, krajki, zabawki ludowe, rzeźba ludowa, łyżkarstwo).

– warsztaty rękodzieła

-wystawa ceramiki siwej i krzyży – prac powstałych podczas Międzynarodowych plenerów ceramiki siwej i kowalstwa tradycyjnego w Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie

– stoiska z regionalną, zdrową żywnością

– stoiska z ofertą turystyczną

– warsztaty tradycyjnego kiszenia

– występ zespołu Trio Akord (2 maja) oraz Kapeli Batareja (3 maja)

ZAPRASZAMY !!!


	

Piknik etnograficzny na szlaku rękodzieła ludowego 2019

To już w najbliższa środę! Piknik etnograficzny na szlaku rękodzieła ludowego województwa podlaskiego. Pogoda zapowiada się wspaniale:)

W Czarnej Wsi Kościelnej od godz. 11.00 czekają na Was :
– Mieczysław Hulewicz – warsztat kowalski ( ul. Sosnowa 4 a)
– Dorota Kudrewicz – pracownia garncarska ( ul. Sosnowa 19)
– Mirosław Piechowski – pracownia garncarska (ul. Piękna 27)
– Paweł Piechowski – pracownia garncarska ( ul. Piękna 29)
– Wojciech Maculewicz – pracownia garncarska ( ul. Piękna 55)
Tam spotkacie również pozostałych wspaniałych twórców ze szlaku – tkaczki, łyżkarza, rzeźbiarzy ludowych a od poniedziałku dodatkowo pisankarkę, zabawkarza, twórczynię krajek.
W czwartek grać będzie dla Was TRIO Akord a w piątek Kapela Batareja!
Wielbicieli tradycyjnych smaków i zdrowej żywności oraz wszystkich którzy zgłodnieją zapraszamy do gospodarstwa państwa Sienkiewicz “Kiszenie z tradycją” – ul. Ks.E.Szapela oraz pracowni Pawła Piechowskiego gdzie różnorodne smakołyki będzie serwowało Ptasie Radio.
Warto też pojechać odrobinę dalej do pobliskiego Niemczyna, gdzie w Centrum Rękodzieła Ludowego można będzie obejrzeć wystawę ceramiki z III Międzynarodowych Plenerów Garncarskich.
Zapraszamy serdecznie, przybywajcie na bliskie spotkanie z tradycją, kulturą ludową i niezwykłymi ludźmi!

Piknik etnograficzny na szlaku rękodzieła ludowego województwa podlaskiego 2018

W dniach 29 kwietnia – 1 maja 2018 r. zapraszamy do Czarnej Wsi Kościelnej na wyjątkowy piknik etnograficzny – święto Szlaku Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego. Impreza promująca najstarszy szlak etnograficzny w Polsce, opracowany i wdrożony w 1994r. przez Dział Etnografii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Obejmuje on najcenniejsze zachowane w regionie pracownie i ośrodki rękodzielnicze, kultywujące tradycyjne technologie i wzornictwo.
Szlak od 24 lat przyciąga każdego roku tysiące turystów i miłośników sztuki ludowej z kraju i zagranicy. Impreza w atmosferze etnograficznego pikniku, odbędzie się w zagrodzie kowala i garncarzy wytwarzających ceramikę siwą w Czarnej Wsi Kościelnej.  Pracownie gościć będą też twórców z pozostałych miejscowości leżących na szlaku- janowskie tkaczki, pisankarki z Lipska, łyżkarza z pobliskiego Zamczyska, zabawkarza z Chwaszczewa, rzeźbiarzy z Sokółki. Rękodzielnicy i artyści ludowi zaprezentują swoje wyroby i technologie wykorzystywane do ich wytwarzania oraz będą zachęcać turystów do odwiedzenia warsztatów w trakcie sezonu.
Czytaj dalej Piknik etnograficzny na szlaku rękodzieła ludowego województwa podlaskiego 2018

Warsztat witrażu dla początkujących 10-11.02.2018 r.
witraz

Zapraszamy serdecznie dorosłych i młodzież na warsztaty witrażu metodą Tiffany’ego. Miejsc niewiele, więc kto pierwszy ten się zapisuje:) Podczas zajęć poznacie zasady i techniki tworzenia witrażu, nauczycie się projektować witraże i realizować podstawowe tematy. Nauczymy jak ciąć, szlifować, oprawiać i lutować kawałki kolorowego szkła i zamieniać je w prawdziwe dzieła sztuki. Warsztat poprowadzi Paweł (Olaf) Olszewski – nasz specjalista od witrażu.
Koszt uczestnictwa – 230 zł, w cenę wliczone są wszystkie potrzebne materiały oraz nocleg. Do dyspozycji oczywiście cały niezbędny sprzęt do obróbki szkła.

Zapisy pod nr tel.698519658

Warsztat tkactwa (tkanina dwuosnowowa) – 13-15.01.2016 r.

Podczas warsztatu zapoznamy się z dawnymi metodami tkania chodników oraz tkaniny dwuosnowowej.
W programie:
– organizacja pracowni tkackiej
– nauka snucia i zakładania osnowy
– budowa i obsługa tradycyjnych krosien tkackich o konstrukcji poziomej
– projektowanie i wykonywanie tkanin dwuosnowowych
W cenę warsztatu wliczony jest koszt noclegu oraz koszt wszystkich materiałów używanych podczas warsztatu. Prace wykonane podczas warsztatów pozostają własnością uczestnika.
Warsztat prowadzi Teresa Pryzmont – mistrzyni tkaniny dwuosnowowej, jedna z najbardziej wytrawnych i utytułowanych kontynuatorek tradycji tkackiej na Podlasiu.
Cena 300 zł
Ilość miejsc – 5
Zgłoszenia pod nr 698519658 
Serdecznie zapraszamy !