Archiwum kategorii: AKTUALNOŚCI

Piknik etnograficzny na szlaku rękodzieła ludowego – 25 lecie szlaku 1994-2019

plakat (1) (1)

W roku 2019 mija 25 lat od momentu utworzenia szlaku rękodzieła ludowego województwa podlaskiego. Przez te wszystkie lata szlak stał się „perełką” Podlasia przyciągającą co roku wielu turystów zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Przez cały czas jest wymieniany jako jedna z głównych atrakcji turystycznych promujących walory kulturowe naszego regionu. Jego głównym celem jest ochrona najciekawszych pracowni i ośrodków twórczości ludowej, kontynuujących wielowiekowe tradycje rękodzieła regionu oraz udostępnienie ich turystom i koneserom sztuki ludowej. Organizowany co roku Piknik etnograficzny na szlaku jest wydarzeniem, które przyczynia się w dużej mierze do promocji regionalnego dziedzictwa kulturowego związanego z tradycyjnym rzemiosłem i zwyczajami.

W dniach od 1 do 3 maja, w godz. 11.00-17.00 rękodzielnicy i artyści ludowi zaprezentują swoje wyroby i technologie wykorzystywane do ich wytwarzania oraz będą zachęcać turystów do odwiedzenia warsztatów w trakcie sezonu.

W programie pikniku:

– zwiedzanie pracowni garncarskich i kuźni.

– prezentacja tradycyjnych technologii i wyrobów (kowalstwo, tkactwo, pisankarstwo, krajki, zabawki ludowe, rzeźba ludowa, łyżkarstwo).

– warsztaty rękodzieła

-wystawa ceramiki siwej i krzyży – prac powstałych podczas Międzynarodowych plenerów ceramiki siwej i kowalstwa tradycyjnego w Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie

– stoiska z regionalną, zdrową żywnością

– stoiska z ofertą turystyczną

– warsztaty tradycyjnego kiszenia

– występ zespołu Trio Akord (2 maja) oraz Kapeli Batareja (3 maja)

ZAPRASZAMY !!!


	

Piknik etnograficzny na szlaku rękodzieła ludowego 2019

To już w najbliższa środę! Piknik etnograficzny na szlaku rękodzieła ludowego województwa podlaskiego. Pogoda zapowiada się wspaniale:)

W Czarnej Wsi Kościelnej od godz. 11.00 czekają na Was :
– Mieczysław Hulewicz – warsztat kowalski ( ul. Sosnowa 4 a)
– Dorota Kudrewicz – pracownia garncarska ( ul. Sosnowa 19)
– Mirosław Piechowski – pracownia garncarska (ul. Piękna 27)
– Paweł Piechowski – pracownia garncarska ( ul. Piękna 29)
– Wojciech Maculewicz – pracownia garncarska ( ul. Piękna 55)
Tam spotkacie również pozostałych wspaniałych twórców ze szlaku – tkaczki, łyżkarza, rzeźbiarzy ludowych a od poniedziałku dodatkowo pisankarkę, zabawkarza, twórczynię krajek.
W czwartek grać będzie dla Was TRIO Akord a w piątek Kapela Batareja!
Wielbicieli tradycyjnych smaków i zdrowej żywności oraz wszystkich którzy zgłodnieją zapraszamy do gospodarstwa państwa Sienkiewicz “Kiszenie z tradycją” – ul. Ks.E.Szapela oraz pracowni Pawła Piechowskiego gdzie różnorodne smakołyki będzie serwowało Ptasie Radio.
Warto też pojechać odrobinę dalej do pobliskiego Niemczyna, gdzie w Centrum Rękodzieła Ludowego można będzie obejrzeć wystawę ceramiki z III Międzynarodowych Plenerów Garncarskich.
Zapraszamy serdecznie, przybywajcie na bliskie spotkanie z tradycją, kulturą ludową i niezwykłymi ludźmi!

Piknik etnograficzny na szlaku rękodzieła ludowego województwa podlaskiego 2018

W dniach 29 kwietnia – 1 maja 2018 r. zapraszamy do Czarnej Wsi Kościelnej na wyjątkowy piknik etnograficzny – święto Szlaku Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego. Impreza promująca najstarszy szlak etnograficzny w Polsce, opracowany i wdrożony w 1994r. przez Dział Etnografii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Obejmuje on najcenniejsze zachowane w regionie pracownie i ośrodki rękodzielnicze, kultywujące tradycyjne technologie i wzornictwo.
Szlak od 24 lat przyciąga każdego roku tysiące turystów i miłośników sztuki ludowej z kraju i zagranicy. Impreza w atmosferze etnograficznego pikniku, odbędzie się w zagrodzie kowala i garncarzy wytwarzających ceramikę siwą w Czarnej Wsi Kościelnej.  Pracownie gościć będą też twórców z pozostałych miejscowości leżących na szlaku- janowskie tkaczki, pisankarki z Lipska, łyżkarza z pobliskiego Zamczyska, zabawkarza z Chwaszczewa, rzeźbiarzy z Sokółki. Rękodzielnicy i artyści ludowi zaprezentują swoje wyroby i technologie wykorzystywane do ich wytwarzania oraz będą zachęcać turystów do odwiedzenia warsztatów w trakcie sezonu.
Czytaj dalej Piknik etnograficzny na szlaku rękodzieła ludowego województwa podlaskiego 2018

Warsztat witrażu dla początkujących 10-11.02.2018 r.
witraz

Zapraszamy serdecznie dorosłych i młodzież na warsztaty witrażu metodą Tiffany’ego. Miejsc niewiele, więc kto pierwszy ten się zapisuje:) Podczas zajęć poznacie zasady i techniki tworzenia witrażu, nauczycie się projektować witraże i realizować podstawowe tematy. Nauczymy jak ciąć, szlifować, oprawiać i lutować kawałki kolorowego szkła i zamieniać je w prawdziwe dzieła sztuki. Warsztat poprowadzi Paweł (Olaf) Olszewski – nasz specjalista od witrażu.
Koszt uczestnictwa – 230 zł, w cenę wliczone są wszystkie potrzebne materiały oraz nocleg. Do dyspozycji oczywiście cały niezbędny sprzęt do obróbki szkła.

Zapisy pod nr tel.698519658

Warsztat tkactwa (tkanina dwuosnowowa) – 13-15.01.2016 r.

Podczas warsztatu zapoznamy się z dawnymi metodami tkania chodników oraz tkaniny dwuosnowowej.
W programie:
– organizacja pracowni tkackiej
– nauka snucia i zakładania osnowy
– budowa i obsługa tradycyjnych krosien tkackich o konstrukcji poziomej
– projektowanie i wykonywanie tkanin dwuosnowowych
W cenę warsztatu wliczony jest koszt noclegu oraz koszt wszystkich materiałów używanych podczas warsztatu. Prace wykonane podczas warsztatów pozostają własnością uczestnika.
Warsztat prowadzi Teresa Pryzmont – mistrzyni tkaniny dwuosnowowej, jedna z najbardziej wytrawnych i utytułowanych kontynuatorek tradycji tkackiej na Podlasiu.
Cena 300 zł
Ilość miejsc – 5
Zgłoszenia pod nr 698519658 
Serdecznie zapraszamy !

Warsztat batiku – 04-05.2016 r.

Batik – technika malarska polegająca na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca nie zamaskowane warstwą wosku. Dla uzyskania specjalnych efektów proces woskowania i farbowania można powtarzać wielokrotnie.

Zapraszamy na weekendowe warsztaty batiku do Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie.

Cena – 225 zł ( w cenę wliczony jest koszt materiałów oraz noclegu)

Liczba miejsc – 15 osób

Zapisy pod nr tel. 698519658

ZAPRASZAMY!!!!

Warsztat witrażu – 21-22.01.2016 r.

Zapraszamy dorosłych i młodzież na warsztaty witrażu metodą Tiffany’ego. Zapisy trwają! Podczas zajęć poznacie zasady i techniki tworzenia witrażu, nauczycie się projektować witraże i realizować podstawowe tematy. Nauczymy jak ciąć, szlifować, oprawiać i lutować kawałki kolorowego szkła i zamieniać je w prawdziwe dzieła sztuki.
Koszt uczestnictwa – 300 zł, w cenę wliczone są wszystkie potrzebne materiały oraz nocleg. Do dyspozycji sprzęt do obróbki szkła.

Zapisy pod nr tel. 698519658

Warsztat tkactwa (tkanina dwuosnowowa) – 13-15.01.2016 r.

Podczas warsztatu zapoznamy się z dawnymi metodami tkania chodników oraz tkaniny dwuosnowowej.
W programie:
– organizacja pracowni tkackiej
– nauka snucia i zakładania osnowy
– budowa i obsługa tradycyjnych krosien tkackich o konstrukcji poziomej
– projektowanie i wykonywanie tkanin dwuosnowowych
W cenę warsztatu wliczony jest koszt noclegu oraz koszt wszystkich materiałów używanych podczas warsztatu. Prace wykonane podczas warsztatów pozostają własnością uczestnika.
Warsztat prowadzi Teresa Pryzmont – mistrzyni tkaniny dwuosnowowej, jedna z najbardziej wytrawnych i utytułowanych kontynuatorek tradycji tkackiej na Podlasiu.
Cena 300 zł
Ilość miejsc – 5
Zgłoszenia pod nr 698519658 
Serdecznie zapraszamy!

“Garncarstwo-ginący zawód” – Mistrz tradycji

13517728_1292397290817669_208938373_o

 

 

 

 

 

 

 

Tradycje garncarstwa w Czarnej Wsi Kościelnej sięgają końca XVII wieku. Niegdyś w wielu domostwach zajmowano się tu wyrabianiem naczyń ceramicznych oraz dachówki i ich wypałem w tradycyjnych piecach ziemnych. To od czarnego dymu snującego się po całej okolicy i pochodzącego z miejscowych wypałów nadano nazwę wsi. Obecnie z uwagi na globalizację i napór masowej produkcji oraz sukcesywne zmniejszanie się liczby osób parających się tą dziedziną rękodzieła istnieje realne ryzyko zaniku tej techniki rzemiosła. Dlatego też niezbędnym jest przekazywanie tej wspaniałej umiejętności rękodzieła kolejnym osobom, które pragnęłyby kontynuować lokalne tradycje.

Mając to na uwadze od początku roku do końca grudnia Dom Kultury w Czarnej Wsi Kościelnej realizuje projekt „Garncarstwo – ginący zawód”. W pracowni Pawła Piechowskiego, pod jego czujnym nadzorem, trzy osoby uczyły się wydobywania i obróbki gliny, toczenia na kole garncarskim, zdobienia naczyń oraz ich wypalania w tradycyjnym piecu opalanym drewnem.
Czy pozyskaliśmy nowych garncarzy? Czas pokaże, ale rokowania są naprawdę obiecujące.

Projekt finansowany w całości ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
LOGO DOM KULTURY KRZYWEOpen-Znak-210x210-Cmyk.indd