Wszystkie wpisy, których autorem jest ania

Warsztat witrażu dla początkujących 10-11.02.2018 r.
witraz

Zapraszamy serdecznie dorosłych i młodzież na warsztaty witrażu metodą Tiffany’ego. Miejsc niewiele, więc kto pierwszy ten się zapisuje:) Podczas zajęć poznacie zasady i techniki tworzenia witrażu, nauczycie się projektować witraże i realizować podstawowe tematy. Nauczymy jak ciąć, szlifować, oprawiać i lutować kawałki kolorowego szkła i zamieniać je w prawdziwe dzieła sztuki. Warsztat poprowadzi Paweł (Olaf) Olszewski – nasz specjalista od witrażu.
Koszt uczestnictwa – 230 zł, w cenę wliczone są wszystkie potrzebne materiały oraz nocleg. Do dyspozycji oczywiście cały niezbędny sprzęt do obróbki szkła.

Zapisy pod nr tel.698519658

Piknik etnograficzny na szlaku rękodzieła ludowego województwa podlaskiego

Piknik etnograficzny na szlaku rękodzieła ludowego 

zapraszamy w dniach 29.04 – 01.05.2017 r w godzinach od 11.00 do 17.00 do Czarnej Wsi Kościelnej. Jak co roku czeka tu Was niezwykłe spotkanie z dawnym rzemiosłem i twórcami ludowymi, którzy kultywują tradycje rękodzielnicze swoich przodków.  Czytaj dalej Piknik etnograficzny na szlaku rękodzieła ludowego województwa podlaskiego

Krzyż Kowalski

Ręcznie kute żelazne krzyże umieszczane na wierzchołkach kapliczek i krzyży drewnianych należą do charakterystycznych wytworów polskiej sztuki ludowej. W Polsce zaczęły się pojawiać już w XVIII wieku. Szczytowy okres ich rozwoju przypada na ostatnie dziesięciolecia XIX-ego i początek XX wieku.

Tradycja ich wykonywania zanikła na początku ubiegłego stulecia wraz z odejściem od zwyczaju stawiania drewnianych krzyży. Pod wpływem zmieniającej się mody na miejsce starych zniszczonych, stawiane są nowe, metalowe, pozbawione kutych elementów. 
Krzyże zajmują ważne miejsce w wiejskim pejzażu północno-wschodniej Polski. Zwraca uwagę ich mnogość i bogactwo form. Widoczne to jest szczególnie we wschodniej części woj. podlaskiego, w której zachowane krzyże fundowane były przez wyznawców zarówno katolicyzmu jak i prawosławia.
Podlaskie kute krzyże są nie tylko świadectwem pobożności i religijności społeczności wiejskiej, ale też dziełami sztuki ludowej odznaczającymi się walorami plastycznymi i bogactwem form oraz kunsztem artystycznym miejscowych wiejskich rzemieślników. Krzyże te zachwycają swoją niespotykaną w innych regionach Polski oryginalnością, dekoracyjnością i różnorodnością rozwiązań kompozycyjnych, które nie mają swoich odpowiedników w oficjalnym nurcie sztuki. Ich walory artystyczne dorównują krzyżom z terenu Litwy, które w 2001 roku zostały wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO.

W 2012 r. w Czarnej Wsi Kościelnej odbył się plener “W kręgu tradycji – krzyż kowalski” w którym udział wzięli kowale z Polski i Litwy.

Plener Sztuk Wszelakich

Dom Kultury i Klub Fotografii Przyrodniczej i Artystycznej Pryzmat co roku w Centrum Rękodzieła Ludowego organizuje Ogólnopolski Plener Sztuk Wszelakich. Plener adresowany jest do wszystkich pełnoletnich miłośników sztuk artystycznych np.: malarzy, plastyków, rzeźbiarzy, rysowników , fotografów itp. Plener trwa ok 5 dni i odbywa się zazwyczaj pod koniec lipca. Podsumowaniem pleneru za każdym razem jest Wystawa Plenerowa organizowana w Domu Kultury w Czarnej Białostockiej. Zgodnie z regulaminem, każdy z uczestników zobowiązany jest do przekazania jednej kompletnej pracy w formacie min. A4, nie później niż dwa tygodnie przed ustaloną datą wystawy. Dokładne informacje zamieszczane będą na bieżąco.

Zapisy i szczegółowe informacje: Andrzej Kudlewski tel. 692948803

Plener Fotograficzny

   Dom Kultury i Klub Fotografii Przyrodniczej i Artystycznej Pryzmat co roku w Centrum Rękodzieła Ludowego organizuje Ogólnopolski Plener Fotograficzny. Niezwykle malownicze okolice gminy Czarna Białostocka są wspaniałym tematem do utrwalania w kadrze najpiękniejszych miejsc i wyjątkowych klimatów podlaskich wsi. Plener skierowany jest do fotografów profesjonalnych i amatorów. To nie tylko wymiana doświadczeń związanych z pasją fotograficzną, ale także spotkanie niezwykłych ludzi.
Podsumowaniem Pleneru Fotograficznego jest Wystawa Poplenerowa, która odbywa się w terminie wskazanym przez organizatora (zwykle przełom września i października).

Zapisy i szczegółowe informacje: Andrzej Kudlewski tel. 692948803