Wszystkie wpisy, których autorem jest ania

To już jutro! Piknik etnograficzny na szlaku rękodzieła ludowego województwa podlaskiego. Pogoda zapowiada się wspaniale:)                W Czarnej Wsi Kościelnej od godz. 11.00 czekają na Was :
– Mieczysław Hulewicz – warsztat kowalski ( ul. Sosnowa 4 a)
– Dorota Kudrewicz – pracownia garncarska ( ul. Sosnowa 19)
– Mirosław Piechowski – pracownia garncarska (ul. Piękna 27)
– Paweł Piechowski – pracownia garncarska ( ul. Piękna 29)
– Wojciech Maculewicz – pracownia garncarska ( ul. Piękna 55)
Tam spotkacie również pozostałych wspaniałych twórców ze szlaku – tkaczki, łyżkarza, rzeźbiarzy ludowych a od poniedziałku dodatkowo pisankarkę, zabawkarza, twórczynię krajek.
W niedzielę będzie grać dla nas i zachęcać do zabawy Kapela Batareja!
Wielbicieli tradycyjnych smaków i zdrowej żywności oraz wszystkich którzy zgłodnieją zapraszamy do gospodarstwa państwa Sienkiewicz “Kiszenie z tradycją” – ul. Ks.E.Szapela oraz pracowni Pawła Piechowskiego gdzie różnorodne smakołyki będzie serwowało Ptasie Radio.
Warto też pojechać odrobinę dalej do pobliskiego Niemczyna, gdzie w Centrum Rękodzieła Ludowego można będzie obejrzeć wystawę ceramiki z III Międzynarodowych Plenerów Garncarskich.
Zapraszamy serdecznie, przybywajcie na bliskie spotkanie z tradycją, kulturą ludową i niezwykłymi ludźmi!

Piknik etnograficzny na szlaku rękodzieła ludowego województwa podlaskiego 2018

W dniach 29 kwietnia – 1 maja 2018 r. zapraszamy do Czarnej Wsi Kościelnej na wyjątkowy piknik etnograficzny – święto Szlaku Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego. Impreza promująca najstarszy szlak etnograficzny w Polsce, opracowany i wdrożony w 1994r. przez Dział Etnografii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Obejmuje on najcenniejsze zachowane w regionie pracownie i ośrodki rękodzielnicze, kultywujące tradycyjne technologie i wzornictwo.
Szlak od 24 lat przyciąga każdego roku tysiące turystów i miłośników sztuki ludowej z kraju i zagranicy. Impreza w atmosferze etnograficznego pikniku, odbędzie się w zagrodzie kowala i garncarzy wytwarzających ceramikę siwą w Czarnej Wsi Kościelnej.  Pracownie gościć będą też twórców z pozostałych miejscowości leżących na szlaku- janowskie tkaczki, pisankarki z Lipska, łyżkarza z pobliskiego Zamczyska, zabawkarza z Chwaszczewa, rzeźbiarzy z Sokółki. Rękodzielnicy i artyści ludowi zaprezentują swoje wyroby i technologie wykorzystywane do ich wytwarzania oraz będą zachęcać turystów do odwiedzenia warsztatów w trakcie sezonu.
Czytaj dalej Piknik etnograficzny na szlaku rękodzieła ludowego województwa podlaskiego 2018

Warsztat witrażu dla początkujących 10-11.02.2018 r.
witraz

Zapraszamy serdecznie dorosłych i młodzież na warsztaty witrażu metodą Tiffany’ego. Miejsc niewiele, więc kto pierwszy ten się zapisuje:) Podczas zajęć poznacie zasady i techniki tworzenia witrażu, nauczycie się projektować witraże i realizować podstawowe tematy. Nauczymy jak ciąć, szlifować, oprawiać i lutować kawałki kolorowego szkła i zamieniać je w prawdziwe dzieła sztuki. Warsztat poprowadzi Paweł (Olaf) Olszewski – nasz specjalista od witrażu.
Koszt uczestnictwa – 230 zł, w cenę wliczone są wszystkie potrzebne materiały oraz nocleg. Do dyspozycji oczywiście cały niezbędny sprzęt do obróbki szkła.

Zapisy pod nr tel.698519658

Krzyż Kowalski

Ręcznie kute żelazne krzyże umieszczane na wierzchołkach kapliczek i krzyży drewnianych należą do charakterystycznych wytworów polskiej sztuki ludowej. W Polsce zaczęły się pojawiać już w XVIII wieku. Szczytowy okres ich rozwoju przypada na ostatnie dziesięciolecia XIX-ego i początek XX wieku.

Tradycja ich wykonywania zanikła na początku ubiegłego stulecia wraz z odejściem od zwyczaju stawiania drewnianych krzyży. Pod wpływem zmieniającej się mody na miejsce starych zniszczonych, stawiane są nowe, metalowe, pozbawione kutych elementów. 
Krzyże zajmują ważne miejsce w wiejskim pejzażu północno-wschodniej Polski. Zwraca uwagę ich mnogość i bogactwo form. Widoczne to jest szczególnie we wschodniej części woj. podlaskiego, w której zachowane krzyże fundowane były przez wyznawców zarówno katolicyzmu jak i prawosławia.
Podlaskie kute krzyże są nie tylko świadectwem pobożności i religijności społeczności wiejskiej, ale też dziełami sztuki ludowej odznaczającymi się walorami plastycznymi i bogactwem form oraz kunsztem artystycznym miejscowych wiejskich rzemieślników. Krzyże te zachwycają swoją niespotykaną w innych regionach Polski oryginalnością, dekoracyjnością i różnorodnością rozwiązań kompozycyjnych, które nie mają swoich odpowiedników w oficjalnym nurcie sztuki. Ich walory artystyczne dorównują krzyżom z terenu Litwy, które w 2001 roku zostały wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO.

W 2012 r. w Czarnej Wsi Kościelnej odbył się plener “W kręgu tradycji – krzyż kowalski” w którym udział wzięli kowale z Polski i Litwy.

Plener Sztuk Wszelakich

Dom Kultury i Klub Fotografii Przyrodniczej i Artystycznej Pryzmat co roku w Centrum Rękodzieła Ludowego organizuje Ogólnopolski Plener Sztuk Wszelakich. Plener adresowany jest do wszystkich pełnoletnich miłośników sztuk artystycznych np.: malarzy, plastyków, rzeźbiarzy, rysowników , fotografów itp. Plener trwa ok 5 dni i odbywa się zazwyczaj pod koniec lipca. Podsumowaniem pleneru za każdym razem jest Wystawa Plenerowa organizowana w Domu Kultury w Czarnej Białostockiej. Zgodnie z regulaminem, każdy z uczestników zobowiązany jest do przekazania jednej kompletnej pracy w formacie min. A4, nie później niż dwa tygodnie przed ustaloną datą wystawy. Dokładne informacje zamieszczane będą na bieżąco.

Zapisy i szczegółowe informacje: Andrzej Kudlewski tel. 692948803